Seznam blogů

10. 5. 2022

Kombucha ( houba s léčivými účinky) + Léčivé bylinky



DSCN1068Sirup proti kašli!
Nasbíráme jitrocelové listy, nasekáme co nejvíc na jemno a prosypáváme cukrem. Na dno sklenice dáme nejdříve listy a pak na to vrstvíme cukr, na ten  další nasekané listy a zase prosypáváme cukrem. Vrstvy jsou silné cca 1cm. Směs je dobré od začátku co nejvíc udusat. Tak pokračujeme, dokud nemáme plnou sklenici. Necháme stát na teplém stinném místě. Zhruba po 10 ti dnech sléváme sirup do temné skleničky a uchováváme v chladu.
Obklady z listů: Čerstvé listy jitrocele kopinatého nebo většího umyjeme, osušíme čistým plátnem a rozdrtíme co nejvíc na kaši a přiložíme na nemocné místo.

Účinky rostliny:

  • čistí krev
  • detoxikace krev, plic, žaludku
  • bronchitida
  • astma
  • žlučníkové kameny
  • čistí krev
  • krvácející rána
  • struma, vole
  • špatně se hojící rány
  • kousnutí od zvířete, poranění zvířetem
  • bércové vředy
  • trombóza, ucpání žil, žíly
  • kašel

Fenykl romě osvěžení dechu pomáhá zmírnit řadu onemocnění a usnadňuje trávení. Působí proti křečím, protizánětlivě, antimikrobiálně a diureticky. Má také antikarcinogenní a antioxidační vlastnosti.
1. Odstraňuje zápach z úst
Žvýkání semen fenyklu zpříjemní a osvěží dech lépe než žvýkačka. Antibakteriální látky ničí choroboplodné zárodky, které způsobují zápach z úst. Protizánětlivé složky uklidní bolavé dásně. Kromě žvýkání semen funguje i fenyklový čaj k pití nebo kloktání.
2. Zlepšuje trávení
Fenykl je velmi účinný při zažívacích problémech, nadýmání, plynatosti, zácpě, kolice nebo pálení žáhy. Navíc může pomoci při rekonvalescenci trávicího systému po radioterapii nebo chemoterapii.
3. Snižuje zadržování vody v těle
Pití fenyklového čaje působí diureticky. Podporou dostatečného vylučování tekutin fenykl pomáhá odstraňovat toxiny a snižuje riziko problémů močových cest. Stimuluje také pocení.
4. Bojuje s obezitou
Fenykl je vynikající pro boj proti obezitě, protože potlačuje chuť k jídlu a vytváří pocit plnosti. Čerstvý fenykl pracuje jako přírodní spalovač tuků.
5. Chrání proti rakovině
Řapíky fenyklu působí jako prevence proti vzniku rakoviny tlustého střeva, vláknina pomáhá odstranit karcinogenní toxiny z tlustého střeva. Rostlina obsahuje fytonutrienty anetol, quercetin a limonen, které mají protirakovinné účinky.
6. Zmírňuje menstruační problémy
Fenyklová semena regulují menstruaci a tlumí bolest při ní. V bylině jsou také fytoestrogeny, které pomáhají při premenstruačním syndromu nebo menopauzálních poruchách.
Tradičně se používá pro podporu kojení, funguje také jako afrodiziakum zvyšující libido u mužů i žen.
7. Léčí respirační nemoci
Fenykl usnadňuje vykašlávání při infekcích dýchacích cest, nachlazení a chřipce. Při bolestech krku se osvědčil fenyklový čaj podávaný dva až třikrát denně. Odvar ze semen je dobrým kloktadlem.
8. Zabraňuje vzniku srdečních problémů
Fenykl může zmenšit riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Je dobrým zdrojem draslíku, který snižuje vysoký krevní tlak. Vláknina pomáhá kontrolovat hladinu cholesterolu, vitamín C působí jako antioxidant.
9. Podporuje zdravý zrak
Fenykl snižuje nitrooční tlak, má své místo při prevenci nebo léčbě glaukomu. Indická studie také naznačuje, že látky v semenech mohou zabránit retinopatii spojené se ztrátou zraku u diabetiků.
10. Bystří mozek
Fenykl působí jako posilovač mozku a paměti. Množství draslíku umožňuje v těle zvýšení hladiny elektrolytů, které přenáší nervové impulsy. Šťáva z fenyklu rozšiřuje cévy, což usnadňuje přívod kyslíku do mozku.

Aspirin roste u potoka

Vrba bílá (Salix alba) je jednou z běžných dřevin na našem území.

V lidovém léčitelství je po tisíciletí používána vrbová kůra. Ta obsahuje flavonoidy, třísloviny a šťavelany, dále také glykosid salicin. Roku 1838 byla z kůry vrby bílé poprvé izolována kyselina salicylová, ze které byl roku 1899 synteticky připraven aspirin. Naši předkové bílé pilulky neznali, proto jim s horečkou či bolestmi spolehlivě pomáhala vrbová kůra. Připravoval se z ní odvar, nebo se přímo její kousky žvýkaly.
Výčet léčivých schopností vrbové kůry je vskutku pozoruhodný:
  • sráží horečku
  • léčí záněty horních cest dýchacích
  • tlumí bolesti hlavy a zad
  • pomáhá při artritidě a revmatu
  • zmírňuje menstruační křeče
  • napomáhá hojení pleti při akné
  • aplikuje se na špatně se hojící rány a kožní plísně
  • pravidelné nízké dávky jsou prevencí proti infarktu myokardu a mozkové mrtvici
  • působí jako přírodní diuretikum
Odvar z vrbové kůry je považován za bezpečnější alternativu pro ty, kteří nemohou užít aspirin pro jeho dráždivé působení na žaludek.
Vrbou kůru si můžete naloupat na jaře z nařezaných dvouletých výhonů a poté ji nasušit do zásoby. Odvar snadno připravíte ze lžíce nasušené drcené drogy, kterou vsypeme do 1/2 litru studené vody. Přivedeme k varu a mírně vaříme 5 minut, poté necháme 15 minut odstát a následně scedíme. Třikrát denně pijte vždy třetinu připraveného množství.
Vrbové kůře se ale raději vyhněte v těhotenství, pokud trpíte zvýšenou krvácivostí a při vředových onemocněních trávícího traktu.

Domácí sirup z bezových květů

bezove-kvety

Čaj z nich přijde vhod, když vás bude sužovat nastuzení, pomůže vám vypotit se a zbavit se kašle. Stejně tak je dobrou medicínou na špatné zažívání a problémy se žlučníkem.

Z čerstvých bezových květů si můžete vyrobit vynikající sirup. Nejenže má podobné účinky jako čaj, navíc báječně chutná a jeho příprava není vůbec obtížná. Budete potřebovat:
  • 20 bezových květenství
  • 1 litr vody
  • 3/4 kg cukru
  • 1 citrón
  • 1 lžička kyseliny citrónové
  1. Nad větší mísou otrhejte nebo ostříhejte květy ze stonků.
  2. Nakrájejte citron na centimetrové řezy a přidejte je s kyselinou citrónovou ke květům.
  3. V hrnci přiveďte k varu cukr a vodu a za občasného míchání rozpusťte na sirup.
  4. Sirup nechejte zchladnout na 35°C. Teplotu snadno zkontrolujete bez teploměru prstem. Blíží se teplotě těla, takže necítíte ani teplo, ani chlad.
  5. Sirup nalijte do mísy ke květům. Květy můžete zatížit třeba talířem, aby byly řádně ponořeny. Zakryjte čistou utěrkou. Ponechte 2-3 dny macerovat na temném místě, poté přeceďte přes velmi husté síto nebo plátno.
  6. Připravte si láhve, řádně je umyjte a vypláchněte horkou vodou. Plňte sirupem asi 1 cm pod okraj, uzavřete dobře těsnící zátkou. Skladujte v lednici.
  7. Pokud si připravíte sirupu větší množství a je jasné, že bude trvat delší dobu, než jej spotřebujete, je lepší naplněné láhve sterilovat při teplotě 75°C po dobu 15 minut.
Naředit ho můžete vodou nebo sodovkou a přidat do něj kousek limetky

Březové listí  - organismus čistí

Odvodňuje a čistí. Obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, a fytoncidy. Užívání nálevu připraveného z březových lístků má léčivé, detoxikační a tonizující schopnosti. Zde je přehled jeho účinků:
Posiluje imunitu
Březový čaj vykazuje přírodní antibakteriální, antivirové a antiparazitní účinky, který pomáhají tělu rychle překonat infekci. K rozvoji zdravého imunitního systému napomáhá také obsažený vitamín C. Při nástupu nemocí bříza sráží vysoké horečky.
Upravuje trávení
Březový čaj dobře účinkuje při mírnění potíží s trávením. Toto trávící tonikum přináší úlevu při průjmech a bolestech břicha, stabilizuje funkce trávicí traktu a upravuje pravidelnost vyprazdňování.
Tlumí revmatické bolesti
Protizánětlivé účinky léčivých složek březového listí chrání před otoky kloubů, obsažený salicylát je přírodním lékem proti bolestem pohybového aparátu. Revmatici by jej měli užívat pravidelně a to jak vnitřně, tak i zevně jako přísadu koupelí.
Čistí ledviny a močové cesty
Čaj připravený z březového listí je známý jako spolehlivé diuretikum a vynikající přírodní prostředek pro podporu zdraví ledvin a močového měchýře. Pomáhá odplavit toxiny, snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů, brání rozvoji infekcí močových cest.
Léčí kožní problémy
Bříza podporuje zachování pružnosti pokožky a redukuje tvorbu jemných vrásek. Kromě tohoto kosmetického účinku je také důležitá protizánětlivými a antibakteriálními účinky, které ji předurčují k léčbě kožních poruch jako jsou akné a ekzémy.
Vyživuje vlasy
Účinné látky obsažené v březových listech přispívají k posílení vlasových folikul a mají ozdravný vliv na pokožku hlavy, což ocení lidé trpící tvorbou lupů. Proto se výtažky z břízy používají v kosmetice, stejně dobře ale funguje i pravidelné opláchování vlasů odvarem z březového listí.
Odstraňuje celulitidu
Diuretické účinky březové čaje jsou ceněny také při léčbě a prevenci celulitidy. Zlepšuje odplavování toxinů a vylučování přebytečných tekutin. Ty pak nemají možnost ukládat se v tukové tkáni a projevovat se nevzhlednou pomerančovou kůží.
Čistí krev
Pomáhá tělu s odstraněním metabolických zplodin z krevního řečiště a snižuje hladinu cholesterolu. Bříza je šetrným doplňkem klasické medicíny při léčbě chorob krve, zlepšuje krevní oběh a rozpouští krevní sraženiny.
Léčí nespavost
Nálev z březového listí má také uklidňující efekt, podporuje zdravý a klidný spánek. V důsledku jemných účinků je obecně považován za bezpečný přírodní medikament.

Okurka
Související obrázek

Léčivé účinky okurek:

Image result for OkurkaOkurka je bohatá na vitamíny a minerální látky, obsahuje vitamín C, provitamín A (beta-karoten), ze skupiny B vitamínů téměř všechny kromě B12. Z minerálních látek je zajímavý vysoký obsah křemíku a síry, dále vyrovnaný poměr draslíku a sodíku, fosfor, zinek, měď, chrom, kobalt a mangan.
Díky svému složení okurky zlepšují stav svalů, šlach, kloubů, chrupavek, ale i vlasů a nehtů. Působí silné detoxikačně, čistí kůži při akné a ekzému a celé tělo při dně a revmatismu. Díky močopudným a očistným účinkům snižuje otoky, vyplavuje písek z ledvin a napomáhá rozpouštění močových a ledvinových kaménků, je vhodná i při zánětech močových cest. Protože neobsahuje téměř žádné kalorie a naopak je velkým zdrojem vitamínů a minerálních látek, pomáhá při redukčních dietách a celulitidě. Zevně okurková šťáva (nebo plátky okurky přiložené na postižené místo) mírní svědění způsobené popálením od rostlin nebo štípnutím hmyzu a mírní otoky („pytle") pod očima.
Okurková štáva - okurku odšťavíme na odšťavovači nebo nastrouháme a vymačkáme šťávu. Pijeme 200 ml denně, buď celou dávku ráno nalačno, nebo jednu dávku (100 ml) ráno, druhou odpoledne.

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy.
Související obrázek


Řídké vlasy - umýt hlavu odvarem z čerstvých kopřiv a pak ještě odvarem z kořene kopřivy.
Zúžení cév na nohou - zavčas používat koupel nohou s kořenem kopřivy. Každá křeč, nechť je jejím původcem cokoliv, naznačuje poruchy prokrvení. V tom případě doporučujeme umývat se a koupat v odvaru z kopřivy.

Způsoby užívání a zpracování kopřivy

  • Kopřivový čaj z čerstvých kopřiv - recept: Vrchovatou čajovou lžičku na 1/4 litru vody pouze spaříme a krátce vyluhujeme.
  • Kopřivová tinktura: Na jaře nebo na podzim vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nadrobno pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalejeme 30-40% žitnou pálenkou a necháme stát čtrnáct dnů na teplém místě.
  • Kopřivová koupel nohou: Dvouhrst dobře umytého oddenku a čerstvé kopřivy (stonky a listy) dáme na noc do pěti litrů vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy dvacet minut. Během procedury zůstává kopřiva ve vodě. Koupel můžeme dvakrát i třikrát opakovat, když stejný obsah opět ohřejeme.
  • Umývání vlasů kopřivovým výluhem: Čtyři až pět vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do pěti litrů studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě pět minut vyluhovat. Když použijeme oddenek kopřivy, dáme jednu dvouhrst na noc do studené vody, druhý den zahřejeme do varu a necháme ještě 10 minut vyluhovat. V tomto případě bychom měli hlavu umývat jádrovým mýdlem.
  • Kopřivový sirup - recept: 250 g čerstvé nati zalijeme 1/2 l studené vody, necháme 10 minut vařit, pod pokličkou v chladnu vyluhovat do druhého dne (24 hodin). Poté slijeme, vymačkáme a výluh smícháme s 1/2 kg medu. Uchováváme v lednici. Užíváme polévkovou lžíci denně na podporu imunity nebo při problémech s prostatou.
  • Odvar z kořenu kopřivy - 20 g čerstvých kořenů omyjeme, pokrájíme na kousky, zalijeme 1/2 1 studené vody, necháme 10 minut vařit a 10 minut vyluhovat. Polovinu vypijeme hned, druhou polovinu slijeme do termosky a vypijeme po cca 8 hodinách. Je to starý lidový recept na „čištění krve", vhodné při ekzému, opakovaných oparech nebo plísních nohou.
  • Čerstvá šťáva z kopřivy - čerstvou nať odšťavíme na odšťavovači nebo umeleme a vymačkáme šťávu. Denní dávku uchováváme v lednici, užíváme 3x denně kávovou lžičku do sklenice vlažné vody 20 minut před jídlem při ekzému a dalších kožních problémech nebo na jaře jako očistnou kúru a proti jarní únavě.

Související obrázek

 Blahodárné účinky petržele jsou močopudné působení, uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva, prostředek proti nadýmání, prostředek upravující činnost žaludku a podporující trávení, prostředek podporující pohlavní pud. Petržel je bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy skupiny B. Obsahuje užitečné množství vitaminu C a železa.

Kombucha, houba s léčivými účinky

Kombucha je lahodný, osvěžující a hlavně zdraví prospěšný živý nápoj. Obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B12). Odstraňuje toxické látky z těla, normalizuje imunitní systém, dodává organismu bioenergii.

Jak používat

Návod na přípravu nápoje z kombuchy: Připravíme si skleněnou nádobu o obsahu nejméně 2 litrů, 2 litry vody, 180 g krystalového cukru, 6 g sypaného čaje, mateční kulturu, speciální zákvas. Svaříme vodu, necháme vyluhovat čaj, rozmícháme cukr a přes sítko slijeme do nádoby. Do vychladlého čaje přelijeme speciální zákvas, zamícháme a vložíme mateční kulturu (omytou ve vlažné vodě) hladší stranou nahoru. Nádobu zakryjeme plátnem a připevníme gumičkou. Uložíme na místo chráněné před přímým slunečním zářením, výpary a kouřem.
Kvasný proces musí probíhat minimálně 7 dní při teplotě mezi 20-25 °C. Ideální teplota je 23 °C. Doporučujeme slévat 8.-10. den, ale časem si dle chuti nápoje určíte, kdy slévat. Delší kvašení není na závadu, nápoj je jen kyselejší. Před sléváním vyndáme mateční a na povrchu nápoje nově vzniklou dceřinou kulturu.
Tento postup stále opakujeme, pouze speciální zákvas nahradíme 2 dcl vámi vyrobeného nápoje. Pokud chcete více nápoje, můžete uvařit čaj do dalších nádob a použít dceřiné kultury. Důležité je dodržet 2 dcl ráno na lačno.
Základní recept na přípravu 1 l nápoje:
kombucha
2 dl kombuchového nápoje
1 l vody
8 g čaje
80–100 g cukru
Houbu po vyjmutí z čaje opatrně opláchněte pod tekoucí studenou vodou – zbavte ji především tmavě hnědých usazenin, které jsou metabolickým odpadem. Můžete ji následně ihned použít k přípravě další várky, nebo ji ve vymyté sklenici se šroubovacím víkem zalijte zhruba půllitrem nápoje a uskladněte v lednici pro použití v dalších dnech.
Houba během kvašení dorůstá buď ve vrstvách, které se dají oddělit (můžete tak houbu pěstovat ve více sklenicích), někdy jsou pevně srostlé s mateřskou houbou. Pokud dáte do sklenice víc hub, bude kvašení probíhat rychleji. Pamatujte ovšem na to, že každá houba se dá použít zhruba pětkrát, poté ji musíte vyhodit.


  • Tymián likviduje viry
  • oregano zabírá na kašel  
  • kmín zastaví rýmu